REKLAMA
aurora

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych

Idealne oświetlenie w kuchni


data aktualizacji: 22-09-2020, 10:36

Mówi się, że kuchnia stanowi serce każdego domu. To w niej spędzamy przecież sporo czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności oraz na spotkaniach z członkami rodziny lub nawet niejednokrotnie z zaproszonymi gośćmi. Kuchnia przyciąga klimatem i przytulnością. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zbudowanie tej przestrzeni, żeby była wygodna, funkcjonalna i piękna pod każdym względem, również w kwestii oświetlenia. I to właśnie na nim się dziś skupimy.

Idealne oświetlenie w kuchni

Funkcje oświetlenia w kuchni

 

W kuchni wykorzystuje się zazwyczaj kilka lamp, połączonych w spójny system pod względem funkcjonalności i wyglądu.

Do czego służą lampy w kuchni? Podstawowym zadaniem oświetlenia w tej części domu jest zapewnienie bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania wszelkich czynności, o różnych stopniu precyzji. Podstawą stają się lampy główne, najczęściej sufitowe. Oprócz nich niezbędnym elementem systemu jest oświetlenie zadaniowe. Umieszcza się je nad miejscami do pracy, żeby dokładnie oświetlały wyspę kuchenną, blaty robocze lub przestrzeń wokół zlewu.

Nie zapominajmy o tym, że światło bywa dekoracją. Wiele osób wykorzystuje zatem niewielkie oprawy, służące do podświetlenia szczególnie ciekawych elementów w kuchni.

 

Jakie lampy montuje się w modnych kuchniach?

 

Ilość lamp w kuchni zależy od jej powierzchni oraz układu. Należy zadbać o równomierne doświetlenie wszystkich fragmentów pomieszczenia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oświetlenie miejsc, w których przygotowujemy posiłki lub zajmujemy się innymi zadaniami.

Do tego celu potrzebujemy kilku typów lamp. Jako oświetlenie główne najczęściej stosuje się lampy sufitowe w formie plafonów lub modeli wiszących . Obecnie szczególnie popularne są duże oprawy o obszernych i rozbudowanych kloszach. Tego typu rozwiązania oferuje choćby nowoczesne oświetlenie Azzardo.

Oprócz nich niekiedy, jako formę dodatkowego wsparcia, montuje się też kinkiety. Tego typu oświetlenie boczne przydaje się zwłaszcza we wnękach lub szczególnie ciemnych narożnikach, wyrównując warunki oświetleniowe w całym pomieszczeniu.

Wielką popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych kuchniach, cieszą się niewielkie i praktyczne oczka wpustowe. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami. Można jednak układać je w bardziej rozbudowane zespoły, oświetlające przestrzeń roboczą lub służące jako efektowna dekoracja.

Niektórzy do celów dekoracyjnych oraz do subtelnego podświetlenia kuchni wieczorową porą stosują także praktyczne listwy LED. Są one proste w zamontowaniu do niemal dowolnej powierzchni. Sprawdzają się na ścianach, elementach sufitu podwieszanego lub bezpośrednio na meblach. Taśmy LED występują w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie ozdobne dopasowane do swojej aranżacji kuchennej.

 

Czym muszą wyróżniać się lampy do kuchni?

 

Gdy wybieramy lampy do kuchni, musimy zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Przede wszystkim w pobliżu kuchenki i zlewu montuje się wyłącznie oprawy o wysokim współczynniku wodoszczelności. W tej części kuchni bowiem zdarza się przypadkowe zachlapanie lampy wodą. Jeśli nie będzie do tego przystosowana, może dojść do zwarcia, a w konsekwencji do zniszczenia produktu oświetleniowego, a nawet porażenia prądem.

Należy również oczywiście odpowiednio dobrać natężenie światła. Jego wartość zależy w głównej mierze od typu oświetlenia. Do lamp głównych w zupełności wystarczają źródła światła o natężeniu ok. 100 lx. W przypadku lamp do precyzyjnej pracy niezbędne są produkty dające przynajmniej 500-600 lx.

 

Idealne oświetlenie do kuchni – wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności

 

Podczas planowania idealnego oświetlenia do kuchni warto uwzględnić kwestię optymalizacji pod kątem kosztów. Istnieje bowiem szereg rozwiązań, które pozwalają na zachowanie maksymalnego komfortu oświetleniowego, przy równoczesnym obniżeniu wysokości rachunków za oświetlenie.

Co należy zrobić? Oczywiście przede wszystkim warto zainwestować w nowoczesne żarówki LED, które wykorzystują mniej energii przy tej samej jasności co standardowe źródła światła. Oprócz tego są zdecydowanie bardziej długowieczne i bezawaryjne. A to też przekłada się na oszczędności.

Warto również rozważyć wprowadzenie zdalnych sposobów sterowania oświetleniem w domu. Zwłaszcza systemy typu smart, zarządzane z poziomu wygodnej aplikacji, pozwalają uzyskać naprawdę sporo oszczędności.
Dobry plan oraz stawianie na odpowiednie produkty może zatem łatwo sprawić, że nasza kuchnia będzie oświetlona w sposób optymalny, gwarantując bezpieczeństwo, wygodę i oszczędności, a przy tym zyskując fenomenalny element dekoracyjny.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Azzardo.com.pl

REKLAMA


POLECAMY

NOWOŚCI RYNKOWE

NASZE SERWISY