REKLAMA
aurora

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych

Stylowe i oszczędne oświetlenie do kuchni - co warto wybrać?


data aktualizacji: 03-03-2020, 09:50

Stylowe i oszczędne oświetlenie do kuchni - co warto wybrać?

Kuchnia stanowi serce każdego domu – przebywamy w niej czas podczas przygotowywania posiłków oraz spożywania ich z całą rodziną, w kuchnio-salonie zdarza się nam przyjmować gości.


Aby zapewnić sobie optymalny komfort, warto zadbać o właściwe oświetlenie całej przestrzeni. Jakie powinno być, żebyśmy zawsze czuli się dobrze? O tym opowiemy poniżej.
 

Rodzaje lamp, które muszą pojawić się w każdej kuchni


Zacznijmy od określenia zakresu funkcjonalności, czyli tego, do czego tak naprawdę potrzebujemy lamp w kuchni. Wszystko zależy od rodzaju przestrzeni, którą dysponujemy. Nieco inaczej bowiem oświetlimy pomieszczenie, służące wyłącznie do gotowania, niż miejsce, w którym również spożywamy te posiłki przy dużym stole. Wszystko zależy zatem od tego, jakie mamy oczekiwania oraz potrzeby.


Ogólne zasady głoszą, że w kuchni, jak i w każdym innym pomieszczeniu, oświetlenie powinno składać się przynajmniej z kilku źródeł światła, pełniących funkcje oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.


Oświetlenie główne to oczywiście najczęściej lampy sufitowe, które dostarczają wystarczającą ilość światła, żeby bezpiecznie się przemieszczać lub wykonywać proste czynności, nie wymagające precyzji. Jego natężenie nie musi być większe niż 100-200 lx.


Oprócz nich w kuchni występuje kilka przestrzeni, które wymagają zdecydowanie mocniejszego oświetlenia. Są to oczywiście wyspy kuchenne lub blaty robocze. To na nich wykonuje się szereg precyzyjnych czynności, często z wykorzystaniem ostrych narzędzi, dlatego też musimy dokładnie widzieć, co i jak robimy. W tego typu miejscach najczęściej stosuje się lampy sufitowe wiszące, których szeroki wybór oferuje sklep z lampami Lampy.it, stawiający na wysokiej klasy rozwiązania oświetleniowe. Niekiedy warto również wprowadzić kilka oczek wpustowych, które pomagają precyzyjnie oświetlić miejsce do pracy.


Na koniec pozostaje jeszcze kwestia dekoracji. Tego typu oświetlenie bywa wykorzystywane zwłaszcza w kuchniach, które łączą przestrzeń roboczą z rekreacyjną. Wówczas przytłumione światło pomaga budować przyjemny nastrój oraz podkreślać ciekawe detale architektoniczne lub szczególnie ozdobne przedmioty.
Dla zapewnienia sobie kompleksowego, wygodnego i energooszczędnego oświetlenia, warto zainwestować w produkty, w których można użyć żarówek LED. Pobierają naprawdę mało mocy, co wymiernie przekłada się na obniżenie domowych rachunków.


Bezpieczeństwo ponad wszystko – czym muszą wyróżniać się lampy montowane w kuchni?


W kuchni często wilgotność powietrza jest wyższa niż w innych częściach domu. Z tego względu warto stosować w niej odpowiednie oprawy oświetleniowe.


W bezpośrednim sąsiedztwie zlewu należy umieścić oprawy o podwyższonej odporności na zalanie wodą. Powinny mieć współczynnik wodoszczelności na poziomie minimum IPX4, czyli chronić przed zachlapaniem z dowolnej strony.


W miejscach o podwyższonej wilgotności, ale bez bezpośredniej styczności z wodą, powinno się zastosować oprawy IPX2 lub IPX3.


Dlaczego to tak istotne? Nieprawidłowo dobrane oprawy oświetleniowe bywają przyczyną szybszego zniszczenia lamp, a także szeregu problemów technicznych, włącznie ze zwarciem, które bywa niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia.


Inteligentne oświetlenie do kuchni – czy to się sprawdza?


Coraz częściej w polskich domach pojawiają się inteligentne systemy oświetleniowe, wpisujące się w Smart House, czyli kompleksowe zarządzanie wszystkimi elektronicznymi urządzeniami w domowej przestrzeni.
W przypadku oświetlenia daje to sporo możliwości – od zdalnego włączania i wyłączania pojedynczych punktów świetlnych lub całych grup lamp, przez regulowanie natężenia światła, a nawet budowanie scen świetlnych, tworzenie harmonogramów, które włączą lub wyłączą oświetlenie o zaplanowanych godzinach, nawet jeśli nie będzie nas fizycznie w pobliżu.


Inteligentne oświetlenie potrafi nawet symulować naszą obecność w domu, gdy wyczuje pojawienie się niepożądanych gości na posesji. Jeśli czujniki zauważą intruza, wówczas uruchomi się procedura bezpieczeństwa – włączą się różne punkty świetlne w domu, a my dostaniemy powiadomienie, że dzieje się coś niepokojącego wprost na nasz smartfona.


W kuchni inteligentne oświetlenie potrafi być niezmiernie przydatne, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy przestrzeń do różnych celów. Wystarczy tylko zapisać kilka scen świetlnych, czyli dopasowa ustawienia (uruchomienia poszczególnych lamp, dostosowania natężenia itp.) do konkretnej sytuacji.


Gdy przygotowujemy posiłki potrzebujemy więcej światła niż podczas romantycznej kolacji lub relaksu. Nieco inaczej również oświetlimy przestrzeń w trakcie spotkania towarzyskiego ze znajomymi. Tym wszystkim zarządzamy z poziomu aplikacji, jednym kliknięciem dobierając odpowiednie warunki. Wszystkie lampy przechodzą w prawidłowe ustawienia samodzielnie.


Globalny styl i indywidualne gusta w kuchennym oświetleniu

Lapy.it


Nowoczesne oświetlenie stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Z jego pomocą buduje się piękne i kompleksowe stylizacje.


Obecnie nie ma jednej tendencji, która zdominowałaby pozostałe. Można znaleźć produkty oświetleniowe w stylu minimalistycznym, retro lub nawiązujące do eko architektury.


Dzięki temu każdy może stworzyć swoją idealną przestrzeń do wszystkiego, nawet do zadań bardzo specjalnych. Gotowi, żeby przyjemnie spędzać w kuchni jak najwięcej czasu?

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Lampy.it

REKLAMA


POLECAMY

NOWOŚCI RYNKOWE

NASZE SERWISY