REKLAMA
aurora

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Szara kuchnia z płytkami 3D na podłodze
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Płytki cegiełki na ścianie w kuchni
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Przejście pomiędzy kuchnią a salonem
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych
Możliwość zamknięcia kuchni za pomocą drzwi składanych

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do kuchni?


data aktualizacji: 31-10-2019, 12:51

Oświetlenie do kuchni lub aneksu kuchennego powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również spójne stylistycznie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do kuchni? Konieczne będzie skomponowanie kilku źródeł światła, aby osiągnąć efekt tyleż estetyczny co funkcjonalny.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do kuchni?

Osoby, którym bliskie jest poczucie estetyki funkcyjnalnego stylu lat 50-tych z pewnością pokochają lampy z serii Joel i Ginestra od Astro lighting.

 

Lampy nad blatem roboczym

 

Ta przestrzeń powinna być wyjątkowo dobrze oświetlona, od tego bowiem zależy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy w kuchni. Oświetlając blat roboczy, możemy wykorzystać lampy ścienne, kinkiety, które zamontowane tak, aby uwalniane z nich światło zapewniało równomierne oświetlenie całej powierzchni roboczej. Pamiętajmy przy tym, że oświetlenie blatu nie może padać zza naszych pleców, wówczas bowiem rzucany przez nas cień zniweluje cały efekt świetlny.

Oświetlenie blatu kuchennegoOświetlenie blatu roboczego

Najlepiej zatem, aby oprawy znajdowały się na ścianie przed nami lub były zamontowane pod szafkami wiszącymi. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wiązka światła generowana przez wybrane przez nas lampy była kierunkowa, ale nie nazbyt skupiona, wówczas bowiem będzie oświetlała tylko niewielki fragment powierzchni, a przecież zależy nam na dobrym doświetleniu całego blatu.

Oświetlenie nad blatem roboczymOświetlenie nad blatem roboczym w kuchni

 

Oświetlenie nad stołem

 

Kolejną ważną i wymagającą indywidualnego oświetlenia powierzchnią w kuchni jest stół. To przy nim toczy się zazwyczaj rodzinne życie domowników. Warto mu zatem dedykować oddzielne oświetlenie, tym bardziej, że korzystać z niego będziemy tylko podczas posiłków, nie ma zatem konieczności, aby sam stół był oświetlany przez cały czas, kiedy korzystamy z innych części kuchni.

Oświetlenie stołu kuchennegoOświetlenie stołu kuchennego

Lampy wiszące z kolekcji Ginestra, wykonane z metalu utrzymane w nowoczesnej i wręcz ascetycznej stylistyce sprawdzą się w tym celu idealnie. Pamiętajmy, tylko aby nie montować ich zbyt nisko nad stołem. Chcemy bowiem aby światło padało na całą jego powierzchnię i nie oślepiało użytkowników.

Oświetlenie Ginestra

 

Oświetlenie ogólne

 

Nie zapominajmy również o oświetleniu ogólnym. Mogą nim być typowe wpusty sufitowe, które nie będą narzucały swojej formy we wnętrzu, a jedynie równomiernie oświetlą całe pomieszczenie. Przy tego typu oświetleniu musimy jednak zawczasu zdecydować jaką ilość oczek chcemy zamontować. Jest to konieczne jeszcze na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej. Jeśli jednak nie chcemy ingerować w już istniejącą instalację lub jeśli nie mamy pewności, jaka ilość punktów oświetleniowych będzie odpowiednia można zdecydować się na tzw. oświetlenie trakcyjne. Jest to nic innego, jak listwa/szyna poprowadzona natynkowo po suficie i w którą wmontowujemy reflektory. Ich ilość możemy dowolnie zmieniać, dodawać lub odejmować kolejne punkty świetlne.

Oświetlenie ogólne w kuchni

Zróżnicowanie oświetlenia w kuchni ułatwi nam korzystanie z tej przestrzeni oraz uatrakcyjni ją wizualnie.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: aurorats@aurorats.plREKLAMA


POLECAMY

NOWOŚCI RYNKOWE

NASZE SERWISY