REKLAMA

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Kuchnia w stylu ludowym
Kuchnia w stylu ludowym
Dywan w kuchni
Dywan w kuchni
Dekoracje w stylu ludowym w kuchni
Dekoracje w stylu ludowym w kuchni
Młynek do kawy
Młynek do kawy

Instal-projekt

Ciepła podłoga w kuchni - ogrzewanie elektryczne a wodne


data aktualizacji: 21-12-2018, 09:01

Ogrzewanie podłogowe to system zasługujący na uwagę. Często nie jest doceniany na etapie budowy i wykończenia, ale z czasem doskwiera nam dyskomfort chłodu przy chodzeniu bosą stopą po podłodze. A przecież dom powinien zapewniać nam jak najlepszy komfort i wygodę. Możemy o tym pomyśleć zawczasu…

Ciepła podłoga w kuchni - ogrzewanie elektryczne a wodne

fot.: Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny sposób na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej wybierane jest do łazienek, kuchni i przedpokoju, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.


Decydując się na system ciepłej podłogi w kuchni warto najpierw zapoznać się z dostępnymi na rynku wariantami. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. Wybór zależy od naszych oczekiwań.

Ogrzewanie elektryczne:

 • łatwe w montażu,
 • szybko się nagrzewa (nawet do 25 min!)
 • komfortowe sterowanie - można je włączyć niezależnie od sezonu grzewczego w dowolnym pomieszczeniu (na przykład w łazience – albo w pokoju gościnnym kiedy jest potrzebny)
 • może pełnić funkcję zarówno ogrzewania podstawowego jak i pomocniczego
 • system składa się z przewodów lub mat grzejnych, czujników temperatury oraz termostatu, który dba o oszczędność energii, dostosowując godziny pracy systemu do harmonogramu mieszkańców
 • zalecane jest stosowanie płyt izolacyjnych, podnoszących efektywność cieplną systemu.


Ogrzewanie wodne nie wyklucza wykonanie systemu elektrycznego. Taką hybrydę stosuje się głównie do pomieszczeń newralgicznych, np. w łazience, w której możemy sobie zapewnić komfort cieplny bez uruchamiania całego systemu lub poza sezonem grzewczym.
 

 

Ciepła podłoga to coś więcej niż komfort...

Wiele powodów przemawia za rozwiązaniem z „ciepłą podłogą”. Podstawowe korzyści z zastosowania tego systemu instalacyjnego to:

 • równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach - najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
 • bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperaturę, nie przegrzewają się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
 • oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu
 • swoboda aranżacji wnętrz – brak konieczności instalacji grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
 • higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej
 • przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza, a w konsekwencji mniej kurzu.

 


Ogrzewanie elektryczne - koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji w wielu przypadkach decydują o ostatecznej decyzji przy wyborze systemu grzewczego. Utarte przekonanie o wysokich rachunkach za prąd w przypadku użytkowania systemu elektrycznego warto uzupełnić o kilka ważnych faktów. Po pierwsze takim systemem można łatwo sterować. Uruchomienie grzania tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy to znacznie mniejsze zużycie energii. Precyzyjna regulacja w zaprogramowanym czasie możliwa jest dzięki sterownikom dobowym lub tygodniowym. Poza tym użytkownicy systemów elektrycznych nie muszą martwić się o koszty corocznych przeglądów instalacji. Bezawaryjność przewodów grzejnych to kolejny atut, dzięki któremu możemy liczyć na obniżenie kosztów eksploatacji. Renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

 

Dobór systemu

W zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki oraz przeznaczenia pomieszczeń możemy wybrać 1 z 3 dostępnych wariantów systemu ogrzewania podłogowego zasilanego prądem: stało-oporowe maty, przewody grzejne lub inteligentne przewody samoregulujące.

 

 1. Maty grzejne (QuickNet)  

 • zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej,
 • dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²
 • Maty grzejne stosujemy gdy:

  - będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
  - nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
  - mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania

Maty grzejne (QuickNet)

 

 2. Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro) 

 • zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.
 •  Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:

  - będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
  - nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
  - mamy złożoną, skomplikowaną i  nieregularną powierzchnię do ogrzania.
  - musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów)
   

Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro)

 

3. Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red)

 • automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.
 • Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

  - będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.
  - mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)
  - zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji
   

Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red)

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym. Aby przez długie lata cieszyć sie jego funkcjonowaniem musimy zadbać o profesjonalny projekt instalacji oraz fachowy montaż przez licencjonowanego instalatora. Tylko w takiej sytuacji możemy liczyć na uzyskanie pełnej gwarancji.


Kontakt w sprawie produktów:

nVent Thermal Polska
tel. +48 22 33 12 950
www: www.nventthermal.pl
mail: info_Poland@tycothermal.com

POLECAMY

NOWOŚCI RYNKOWE

REKLAMA

NASZE SERWISY