REKLAMA

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Kuchnia w stylu ludowym
Kuchnia w stylu ludowym
Dywan w kuchni
Dywan w kuchni
Dekoracje w stylu ludowym w kuchni
Dekoracje w stylu ludowym w kuchni
Młynek do kawy
Młynek do kawy

Instal-projekt

Gdzie zamontować grzejnik w kuchni


data aktualizacji: 08-07-2020, 02:30

Czy grzejnik w kuchni jest potrzebny? Gdzie go umieścić, aby nie przeszkadzał nam w funkcjonalnym planowaniu umeblowania oraz jaki typ grzejnika najlepiej sprawdza się w kuchni? Poniżej podpowiadamy, jak poradzić sobie z wyborem miejsca na grzejnik w kuchni, jakie rozwiązania wybrać, a także czy zabudowa grzejnika wpływa na jego skuteczność.

Gdzie zamontować grzejnik w kuchni

fot.: Grzejnik INDIVI NEW marki Instal-Projekt

Generalna zasada wyboru mówi, aby grzejnikiumieszczać w miejscu, gdzie jest największa ucieczka ciepła. Dlatego też zdecydowana większość grzejników montowana jest pod oknem. Zgodnie z powyższym - idealnym miejscem jest też sąsiedztwo drzwi wejściowych do pomieszczenia.

Grzejnik aluminiowy w kuchni

fot.: KFA - grzejnik aluminiowy G500F grafit

W przypadku kuchni może jednak pojawić się trudność. Po pierwsze miejsce pod oknem jest bardzo atrakcyjną lokalizacją, w której chętnie umieszczamy zabudowę kuchenną. To tu idealnie sprawdza się zlewozmywak lub blat roboczy z dostępem do naturalnego światła. Dlatego też często rezygnujemy z tradycyjnego grzejnika na rzecz nowoczesnych modeli dekoracyjnych, które dają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych - często stanowią ozdobę. Ważne jednak by swoim wglądem nawiązywał do mebli lub pozostałych elementów wystroju wnętrza. Biała plama na ścianie w postaci grzejnika, to coraz częściej rozwiązanie odchodzące do lamusa.

Gdzie umieścić grzejnik w kuchni

fot.: Max Kuchnie - w kuchni z oknem sprawdzi się tradycyjny grzejnik aluminiowy, dobrym pomysłem będzie także elegancki, lekki grzejnik dekoracyjny

Jeśli w kuchni mamy mało miejsca możemy wybrać grzejniki, które nie będą w żaden sposób kolidować z zabudową, nie zajmą też cennej przestrzeni. Mowa tu o systemie kanałowym dedykowanym do montażu w podłodze. Nie jest to typowe ogrzewania podłogowe, ale posiada jego cechy jeśli chodzi o zwiększenie możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia.

fot.: REGULUS-system

Przeczytaj koniecznie >> Ogrzewanie podłogowe w kuchni


W urządzaniu kuchni grzejnik nie zawsze musi być problemem. Jest to pomieszczenie z największą ilością ciepła oddawanego do otoczenia, jako efekt uboczny chociażby gotowania, czy pieczenia. Do tego moda na kuchnie otwarte sprawia, że ciepło może dotrzeć tu również z innych miejsc w domu. Z tego też powodu nie zawsze jest potrzeba by w każdej kuchni znajdował się grzejnik.

fot.: W przypadku braku miejsca pod oknem najlepiej sprawdzają się grzejniki pionowe, np. model Kontec VOGEL&NOOT lub jak na aranżacji autorstwa MikołajskaSTUDIO

W otwartych kuchniach dobrze prezentują się grzejniki z możliwością montażu na nóżkach, które umożliwiają usytuowanie ich w formie przepierzenia dzielącego przestrzeń na strefy użytkowe. Każde rozwiązanie, które jest ciekawsze niż zwykły kaloryfer zasługuje na uwagę. A kuchnia to reprezentacyjne miejsce, dlatego wszystko co w niej się znajduje powinno łączyć funkcjonalność z pięknym wyglądem.

fot.: Instal-Projekt - model Indivi New posiada pisak w komplecie

Jeśli zależy nam by grzejnik dyskretnie wtopił się w tło warto wybrać model, który będzie w takim samym kolorze co ściana. Innym rozwiązniem jest wybór grzejnika dekoracyjnego, który wyglądem nawiąże do pozostałych elementów we wnętrzu. Z całą pewnością oferowane grzejniki można zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL, co daje nam duże możliwości aranżacyjne. 

fot.: REGULUS-system - dolny koniec grzejnika powinien znajdować się w odległości około 10-12 centymetrów od podłogi - tyle samo należy pozostawić miejsca od górnej krawędzi do parapetu

Grzejnik nie musi też być nudny, w końcu może pełnić też inne funkcje. Decydując się na grzejnik ze szklanym frontem możemy mieć ciekawą tablicę do pisania. W takiej sytuacji zdecydowanie warto wyeksponować nasz model. Jeśli grzejnik dekoracyjny wyposażymy w dodatkowe półki, haczyki lub relingi zyskamy przestrzeń do przechowywania. Wówczas lokalizacja również ma ogromne znaczenie.

fot.: VOGEL&NOOT - grzejnik kolumnowy Theke wyposażony w dodatkową półkę

Grzejniki dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorów, rozmiarów oraz wariantów wykończenia. Pozwala to na wyeksponowanie tego elementu instalacji nawet na niewielkiej ścianie.

fot.: Jaga

 

Obudowa grzejnika

 

Osłona i zabudowa grzejnika to także jeden z pomysłów na ukrycie lub wkomponowanie grzejnika w zabudowę w kuchni. Tego typu obudowę można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy produkt. Stosując maskownice musimy jednak liczyć się na ograniczenie przepływu ciepła, co często powoduje spadek efektywności grzania, ale w kuchni często nie jest to dużym problemem. Do tego osłony kierują powietrze w bok (a nie konwekcyjnie od razu w górę), co również sprawia, że szybciej odczuwamy komfort termiczny. Straty ciepła będą, dlatego też zwykle w zabudowie wstawia się różnego rodzaju kratki wentylacyjne. Czasem warto jednak rozważyć rezygnację z grzejnika - jeśli ma być zabudowany, nie będzie spełniał swojej funkcji, a w kuchni bez grzejnika mamy więcej miejsca na szafki. Do tego wykonanie elementów obudowy na zamówienie zawsze podnosi koszt mebli.

Obudowa grzejnika w kuchniObudowa grzejnika w kuchni - grzejnik pod blatem kuchennymGrzejnik pod blatem kuchennym

fot.: Zamiast szafki pod oknem możemy stworzyć wygodny stół, który będzie przedłużeniem blatu - zabieg ten pozwoli odkryć grzejnik - projekt MikołajskaSTUDIO oraz mmDeSign
UWAGA! Wśród najczęstszych błędów związanych z montażem grzejnika pojawia się też pomysł na umieszczenie go wysoko przy suficie. Taka zmiana lokalizacji powoduje inny rozkład temperatury w Montaż grzejnika - najczęstsze błędyogrzewanym pomieszczeniu i może sprawdzić się tylko w przypadku zastosowania grzejnika o większej mocy (nawet o 25%). Dlatego lepiej sobie zadać pytanie, czy warto eksperymentować. Dobrze dobrany grzejnik powinien przekazywać do pomieszczenia wymaganą ilość ciepła, którą oblicza projektant instalacji. Błędem jest też umieszczanie grzejnika zbyt blisko grzejnika, który spowoduje wówczas spadek jego efektywności. Podobnie będzie jeśli grzejnik zamontujemy zbyt blisko ściany - lepiej jest wybrać odpowiednie wsporniki, których wielkość musi uwzględnić parametry parapetu.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: REGULUS-system, KFA, Instal-Projekt, Regulus, VOGEL&NOOT, Jaga, Max Kuchnie, mmDeSign, MikołajskaSTUDIOPOLECAMY

NOWOŚCI RYNKOWE

REKLAMA

NASZE SERWISY